Karkonosze mapa – papierowa czy elektroniczna

karkonosze mapa

Wyprawa w Karkonosze, mapa koniecznością

Turystyka górska to bardzo popularna forma aktywności wielu ludzi. To sposób spędzania wolnego czasu, który pozwala nam obcować z przyrodą i cieszyć się pięknymi widokami. Bardzo często na wycieczki turyści jeżdżą w Tatry lub Karkonosze. Należy pamiętać, że każde wyjście w góry wymaga odpowiedniego zaplanowania i przygotowania. Wśród elementów wyposażenia każdego turysty, który wyrusza na szlak z Zakopanego, powinna być mapa Tatr. Jeżeli startujemy ze Szklarskiej Poręby niezbędna jest oczywiście Karkonosze mapa. Musimy też zabrać ze sobą odpowiednie ubranie, latarkę oraz prowiant. Jednak to mapa jest nam niezbędna do zaplanowania trasy oraz do nawigowania w trakcie wędrówki.

Papierowe mapy gór

Skuteczne posługiwanie się mapą papierową wymaga umiejętności wyznaczania kierunków świata oraz orientowania mapy w terenie. To oznacza takie ułożenie aby kierunki świata na mapie pokrywały się z ich rzeczywistym układem. Mapy pozwalają sprawdzić jak przebiegają szlaki turystyczne Tatry mają ich niezliczone kilometry. W większości są to szlaki trudne. Na łatwiejsze wycieczki poleca się Karkonosze. Jednak łatwiejsza trasa nie oznacza, że możemy zrezygnować z posiadania dobrej mapy. Na jej podstawie można także zaplanować długość trasy i sprawdzić przez jaki teren przebiega.

Nowoczesne mapy elektroniczne

Wszystko to możemy znaleźć również w aplikacjach z mapami elektronicznymi. Takie aplikacje samodzielnie policzą długość trasy w kilometrach, przewidywany czas trwania wędrówki i przewyższenia, które będziemy pokonywali. Ponad to, może kierować nami na szlaku niczym nawigacja samochodowa. Jest to wygodniejsze od używania mapy papierowej, której rozkładanie na deszczu lub wietrze jest czasem bardzo trudne. Istnieją jednak minusy polegania tylko i wyłącznie na mapach w wersji elektronicznej. Urządzenia, nawet najwyższej jakości, czasem się psują. W trudnych warunkach atmosferycznych, które często panują w górach, łatwiej o usterki. Pamiętajmy, że kiedy wybieramy się w Karkonosze czy Pieniny mapa jest jedną z najważniejszych rzeczy, które rozsądny turysta ma ze sobą na szlaku. Taka mapa zawsze powinna być w plecaku nawet kiedy do nawigacji używamy głównie mapy elektronicznej. Są także sytuacje, kiedy żadna typowa mapa się nie sprawdzi. Przykładem jest chociażby wejście na Mnicha, gdzie nie prowadzi żaden znakowany szlak turystyczny.