Szlaki turystyczne Tatry na jesienny wyjazd

szlaki turystyczne Tatry

Jesienne szlaki turystyczne Tatry

Polska jesień nie zawsze rozpieszcza nas pod względem pogody. Jednak mimo wszystko ta pora w roku wciąż pozostaje najlepszym okresem zarówno na krótki wypad w góry, jak i dłuższą trasę z noclegami w schroniskach lub różnych hotelach. Do tego typu wyprawy należy się solidnie przygotować. Dlatego ważnym elementem jest dobór odpowiedniej odzieży i przygotowanie wysokoenergetycznych zapasów żywności, a także dokładne zaplanowanie trasy przemarszu. Jeżeli chodzi o szlaki turystyczne Tatry mogą pochwalić się najciekawszymi i najpiękniejszymi widokami. Jako że główną wadą chodzenia po najwyższych z polskich gór jest duża liczba turystów w wakacje, w jesieni można spodziewać się niemal pustych szlaków zapewniających komfort wspinaczki. Można także pokusić się o podniesienie poprzeczki, by zrealizować wejście na Gerlach. Niestety mapa tutaj nie wystarczy, bowiem przepisy wymagają obecności przewodnika wysokogórskiego.

Niezastąpiona mapa papierowa

Przed wybraniem konkretnej trasy przemarszu warto jest wybrać najważniejsze szczyty i miejsca Tatr, które koniecznie trzeba zobaczyć. Przydatnym udogodnieniem podczas planowania wyprawy jest dobrej jakości mapa Tatr. Umożliwia łatwe i przejrzyste porównanie dostępnych szlaków turystycznych, a także sprawdzenie rzeźby terenu oraz przeciętnego czasu przejścia danego odcinka. Przydatność mapy Tatr nie ogranicza się zresztą jedynie do planowania trasy. Już na miejscu, w trakcie przemieszczania się po szlaku, z mapy można wyczytać cenne wskazówki dotyczące numerów alarmowych do Tatrzańskiego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego, a także kontakt z najważniejszymi tatrzańskimi schroniskami. Warto pamiętać, że w wysokich górach mogą być ogromne problemy z dostępem do internetu czy prądu do podładowania telefonu. Dzięki temu posiadanie papierowej mapy Tatr jest niejako jedynym sposobem na łatwe zorientowanie się w dostępności tras turystycznych.

Bezpieczne wycieczki z mapą

Gdy turystów na szlaku jest niewielu, uzyskanie informacji od innego człowieka może być znacząco utrudnione. W przypadku gór takich jak Tatry czy Bieszczady mapa to ważny przedmiot, który powinien posiadać każdy turysta. W ten sposób zapewnia się bezpieczeństwo i znacząco zmniejsza ryzyko niezwykle niebezpiecznego zagubienia się na szlaku. Warto pamiętać, że nie tylko wycieczkę w Tatry mapa będzie w stanie sprawić bezpieczniejszą i przyjemniejszą. Niezależnie od pasm górskich, warto zaopatrzyć się zawczasu w odpowiednie mapy.