Szlaki turystyczne Tatry na jesienny wyjazd

szlaki turystyczne Tatry

Jesienne szlaki turystyczne Tatry

Polska jesień nie zawsze rozpieszcza nas pod względem pogody. Jednak mimo wszystko ta pora w roku wciąż pozostaje najlepszym okresem zarówno na krótki wypad w góry, jak i dłuższą trasę z noclegami w schroniskach lub różnych hotelach. Do tego typu wyprawy należy się solidnie przygotować. Dlatego ważnym elementem jest dobór odpowiedniej odzieży i przygotowanie wysokoenergetycznych zapasów żywności, a także dokładne zaplanowanie trasy przemarszu. Jeżeli chodzi o szlaki turystyczne Tatry mogą pochwalić się najciekawszymi i najpiękniejszymi widokami. Jako że główną wadą chodzenia po najwyższych z polskich gór jest duża liczba turystów w wakacje, w jesieni można spodziewać się niemal pustych szlaków zapewniających komfort wspinaczki.

Niezastąpiona mapa papierowa

Przed wybraniem konkretnej trasy przemarszu warto jest wybrać najważniejsze szczyty i miejsca Tatr, które koniecznie trzeba zobaczyć. Przydatnym udogodnieniem podczas planowania wyprawy jest dobrej jakości mapa Tatr. Umożliwia łatwe i przejrzyste porównanie dostępnych szlaków turystycznych, a także sprawdzenie rzeźby terenu oraz przeciętnego czasu przejścia danego odcinka. Przydatność mapy Tatr nie ogranicza się zresztą jedynie do planowania trasy. Już na miejscu, w trakcie przemieszczania się po szlaku, z mapy można wyczytać cenne wskazówki dotyczące numerów alarmowych do Tatrzańskiego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego, a także kontakt z najważniejszymi tatrzańskimi schroniskami. Warto pamiętać, że w wysokich górach mogą być ogromne problemy z dostępem do internetu czy prądu do podładowania telefonu. Dzięki temu posiadanie papierowej mapy Tatr jest niejako jedynym sposobem na łatwe zorientowanie się w dostępności tras turystycznych.

Bezpieczne wycieczki z mapą

Gdy turystów na szlaku jest niewielu, uzyskanie informacji od innego człowieka może być znacząco utrudnione. W przypadku gór takich jak Tatry czy Bieszczady mapa to ważny przedmiot, który powinien posiadać każdy turysta. W ten sposób zapewnia się bezpieczeństwo i znacząco zmniejsza ryzyko niezwykle niebezpiecznego zagubienia się na szlaku. Warto pamiętać, że nie tylko wycieczkę w Tatry mapa będzie w stanie sprawić bezpieczniejszą i przyjemniejszą. Niezależnie od pasm górskich, warto zaopatrzyć się zawczasu w odpowiednie mapy.