Wymagający szczyt Tatr
Gerlach (słow. Gerlachovský štít, 2655 m.n.p.pm.) jest najwyższym szczytem Tatr i Słowacji. W odróżnieniu od Rysów, na jego szczyt nie prowadzi jednak żaden szlak turystyczny. Wspinaczka na Gerlach jest możliwa wyłącznie w towarzystwie przewodnika. Żadna mapa Tatr nie zastąpi człowieka. Droga na wierzchołek góry przypomina bowiem bardziej alpejską wspinaczkę, aniżeli znane tysiącom turystów zwykłe tatrzańskie szlaki.
Doświadczony przewodnik na Gerlach
Przewodnik na Gerlach jest osobą gwarantującą maksimum bezpieczeństwa w czasie wyprawy. Nie tylko wskazuje drogę, ale i ostrzega swoich podopiecznych w razie ryzyka wystąpienia jakiegokolwiek niebezpieczeństwa. Potrafi odpowiednio zachować się w sytuacjach kryzysowych, stawiając na pierwszym miejscu bezpieczeństwo grupy, którą się zajmuje. Od razu jasno przedstawia zasady współpracy i objaśnia model swojego postępowania. Przestrzeganie tych warunków jest absolutnie niezbędne, aby wejście na Gerlach zakończyło się dla wszystkich bezpiecznie.
Wspinaczka na Gerlach pod czujnym okiem
Wejście na Gerlach z przewodnikiem jest także świetną okazją na poszerzenie swojej wiedzy na temat Tatr. Specjaliści oprowadzający turystów po tych pięknych górach znają bowiem wiele ciekawostek, o których nigdy nie słyszeli zwykli odwiedzający. Ponadto, gromadząc doświadczenia przez wiele lat, mogą podzielić się wartościowymi wskazówkami oraz ciekawymi historiami, jakie im się przydarzyły. Pozwoli to amatorom górskich wspinaczek nie tylko na przyswojenie nowych informacji. Pomoże również zrozumieć istotę ewentualnych zagrożeń, o których istnieniu nie zdawali sobie sprawy.
Gerlach przewodnik zwiększa również szanse na bezpieczeństwo grupy w razie wystąpienia sytuacji kryzysowych. Ludzie pełniący tę pracę są przeszkoleni do sprawnego działania w sytuacjach nadzwyczajnych. Potrafią w razie konieczności wyłączyć swoje emocje, skupiając się na jak najszybszym rozwiązaniu problemu. Wprowadzają swoim działaniem spokój w grupie. Bez tego jej członkowie mogą np. wpaść w panikę w razie wystąpienia kłopotu, na który nie byli przygotowani. Czasem chaos jest bardziej niebezpieczny od potencjalnego zagrożenia. Rolą przewodnika jest dopilnowanie, aby zamęt nie spowodował jeszcze większych problemów.