Mapa Tatr – jak wybierać, by była odpowiednia?

Tatry mapa

Wyprawa z mapą

Planujesz udać się na wycieczkę w Tatry? Jeśli tak, to powinieneś mieć ze sobą odpowiednią mapę. Mapa Tatr jest przydatna w przypadkach gdy zabraknie nam dostępu do odpowiedniej technologii. Telefony komórkowe czy też GPS mogą się nam rozładować i wówczas nie będą pomocne. Natomiast mapa Tatr w wersji analogowej z całą pewnością będzie zawsze działać. Niemniej jednak warto pamiętać, że nawet najlepsza mapa na nic się nie zda, jeśli w planach jest wspinaczka na Gerlach. Tam bowiem wymagana jest opieka przewodnika wysokogórskiego. Warto też zdobywać Mnich z przewodnikiem, jednak nie jest to wymagane.

Mapa Tatr konkretnego obszaru

Niestety idealna mapa nie istnieje. Wybierając konkretną mapę, trzeba zdać się na kompromis. Przede wszystkim trzeba wybrać odpowiedni fragment, który nie może być zbyt duży. Jadąc np. w Beskidy, trzeba określić czy będzie to Beskid Niski napa, czy też wysoki, a może jeszcze inne pasma. Mając dokładną mapę z całą pewnością można być o wiele bezpieczniejszym. Jednak sam wybór obszaru to dopiero początek. Trzeba zwrócić uwagę na to, czy mapa jest aktualna. W niektórych przypadkach najlepszym pomysłem, pomimo posiadania dokładnej mapy, będzie opieranie się na znakach i drogowskazach. Także w miarę możliwości, pomimo posiadania dobrej i dokładnej mapy, warto znać chociaż w przybliżeniu teren, po jakim będzie się poruszało.

Właściwie dobrana skala lub dwie mapy

Kolejną ważną kwestią jest skala mapy. Im mapa jest dokładniejsza, czyli jej skala jest stosunkowo mała, to będzie ona bardzo dokładna. Natomiast będzie obejmowała mały wycinek terenu. W przypadku gdy skala będzie duża, to może objąć np. wszystkie szlaki turystyczne Tatry lub wiele więcej. Udając się na wyprawę, w miarę możliwości warto zdecydować się na dwie mapy: jedną dokładną obejmującą konkretny fragment, a drugą która obejmie o wiele szerszy obszar.

Wodoodporna mapa Tatr

Trzeba także pamiętać o wyborze materiału, z jakiego będzie wykonana mapa. Mapy laminowane bardzo dobrze sprawdzają się w przypadku opadów deszczu czy też śniegu. Mapy te są bardzo wytrzymałe i bez problemów posłużą przez kilka sezonów. Jednak trzeba liczyć się z większymi kosztami niż w przypadku zakup map papierowych. Mapy papierowe są lekkie, tanie, ekologiczne, jednak o wiele mniej wytrzymałe. Kolejnym rozwiązaniem, którym warto się zainteresować są mapy wodoodporne. Jest to rozwiązanie, które łączy w sobie zarówno wszystkie wady, jak i zalety map papierowych i laminowanych. Jeśli chodzi o Tatry mapa powinna być dopasowana do konkretnego zastosowania i oczekiwania użytkownika.