Gorce mapa w wersji online – warto mieć papierową?

gorce mapa

Wyprawa w Gorce – mapa konieczna

Okres letni jest idealną porą na planowanie i odbywanie wypraw górskich. W Polsce jest wiele szlaków turystycznych, które są różnorodne zarówno pod względem krajobrazów jak i poziomu trudności tras. Obecnie prawie każdy z nas jest posiadaczem smartphone, albo przynajmniej sprzętu na którym dostępne są mapy online. mapa Tatr na wyświetlaczu? Nic prostszego. Jednak technologia ma to do siebie, że potrzebuje energii elektrycznej oraz (najczęściej) zasięgu. Wyobraźmy sobie sytuację w której wybraliśmy się na Turbacz. Szlak wydaje się być prosty i postanowiliśmy się wybrać w drogę mając za przewodnika jedynie telefon. Zagłębiając się w las tracimy zasięg telefonii komórkowej. Natomiast wpisywanie w wyszukiwarkę internetową frazy Gorce mapa nic nie daje. Co zrobić w takiej sytuacji? Pozostaje nam obserwować pilnie drogowskazy, ewentualnie nawiązać kontakt z napotkanym w drodze turystą.

Papierowe przewodniki zawsze niezawodne

Podczas przygotowań do wycieczki warto zaopatrzyć się w papierowy przewodnik albo mapę. Przyda się ona w sytuacji podobnej do tej opisanej wyżej oraz wielu innych. Zazwyczaj myślimy: „Mi na pewno się coś takiego nie przydarzy”. Ale czy na pewno? Wychodząc w góry należy zachować rozwagę i być zabezpieczonym na każdy wypadek. Tradycyjne wersje map można nabyć w wieloraki sposób. Na pewno możemy znaleźć je w księgarniach, straganach czy też kioskach. Tak jak, wspomniane było powyżej, wpisywanie (już w górach) w przeglądarkę Pieniny mapa nie zawsze przyniesie zamierzony skutek. Dlatego przezorni zapewne zaopatrzą się w nie na długo przed wyjazdem. Składając zamówienie na przykład przez internet. Dla tych zapominalskich jest opcja zrobienia zakupu już na miejscu. Mapa będzie możliwa do zakupienia praktycznie wszędzie, jednak niekoniecznie w atrakcyjnej cenie.

Ciekawa pamiątka z wycieczki

Warto pamiętać, że mapy są zbiorem wielu ciekawych informacji. Są tam oznaczone nie tylko szlaki turystyczne Tatry, ale też często ciekawe miejsca do odwiedzenia. Wracając jeszcze do technologii, dla młodszego pokolenia korzystanie z takiej papierowej wersji mapy może być dodatkową przygodą. W końcu trzeba się nauczyć orientować w terenie i odnaleźć się na kawałku papieru. Starsi wędrowcy, dzięki takiej formie mapy, mogą poczuć nutkę nostalgii. Świetną opcją takiej papierowej mapy jest możliwość zachowania jej sobie na pamiątkę z podróży. Czyż ich zbiór nie byłby imponujący w domowej biblioteczce?